ZADNJI VLAK ZA KEY WEST ★ Chanel Cleeton

Izdavač: Sonatina naklada
Ocjena: 5/5 ★★★★★
Prevela: Ana Briški Đurđevac

Prepustite se moćnom vjetru nek vas nosi stranicama ove uzbudljive, izuzetno potresne, a svakako očaravajuće priče…

O knjizi

Zadnji vlak za Key West čudesna je, ali i poprilično emocionalna, dramatična priča o tri savršeno okarakterizirane žene, iz čijih perspektiva je sastavljen roman – Helen Berner, Mirti Perez i Elizabeth Preston; čiji će se životi zauvijek promijene 1935. godine, kad otočje Florida Keys opustoši nezapamćeni uragan. Povijesna je ovo fikcija prepuna romanse, ljubavi, boli i nade i jakih, iznimno karakternih i životnih likova. Ja sam se otisnula na ovo emocijama nabijeno putovanje koje me upoznalo sa fascinantnom poviješću i učinilo me još zahvalnijom na svakom novom danu budući da je svatko od nas nemoćan pred silom prirodnih katastrofa koje su u stanju izbrisati cijele naše živote jednim potezom.

“Cijeli je otok izbrisan s lica zemlje.

Key West je najjužniji grad, najdalje što možete doći u SAD-u prije nego zakoračite u morsko plavetnilo. Kraj puta. Ta okosnica učinila ga je magnetom za razne ljude; lutalice, turiste, kriminalace, introverte i ekstroverte…

Svima je teško zbog ekonomske krize, pa iskorištavaju vikend tijekom Praznika rada da se provozaju legendarnom željeznicom Henryja Flaglera i pritom, makar nakratko, zaborave tu nesretnu krizu koja je zahvatila cijelu zemlju. Velika depresija učinila je da odjednom svi postanu jednaki.

“Za mnoge je Key West samo jedna postaja na putu. Najviše volimbkad od turista koji uđu u restoran čujem kamo će ići dalje. Katkad u knjižnici potražim to mjesto na atlasu, zamišljam kako bi bilo da i ja mogu tamo. Proživjela sam tako stotine pustolovina, proputovala cijeli svijet.”

Za mnoge ljude na proputovanju ovo prekrasno otočje pravi je zemaljski je raj, no za Helen Berner, rođenu na Key Westu, ono je krletka iz koje svim srcem želi pobjeći. Helen je zlostavljana od strane svog muža Toma. Tom ju je privukao još kao nezrelu petnaestogodišnjakinju, a navršivši šesnaest već se udavala za njega. Na njemu su je privlačile stvari koje je tad smatrala bezazlenima; njegove krupne šake, mišići, tetive na preplanulim podlakticama, široka ramena… Sve ono što joj je sada predstavljalo prijetnju, pogotovo od kad je zatrudnjela… U restoranu u kojem radi kao konobarica putuje preko priča ljudi koji su tu samo u predahu od uzbudljivih nastavaka svojih putoholičarskih avantura. No jedan gost je ipak stalniji od ostalih… I prema njemu Helen nije ravnodušna, a nije ni on prema njoj…

Revolucija na Kubi 1933. u obitelj Mirte Perez unijela je neizvjesnost i nesigurnost, stoga ona pristaje na dogovoreni brak s ozloglašenim Amerikancem isključivo kako bi time pomogla svojoj obitelji na Kubi. Ovdje su na medenom mjesecu, a Mirta polako počinje osjećati sve veću privlačnost prema svom novopečenom suprugu…

Elizabeth Preston, nekoć bogatašica (dok joj obitelj nije ‘pala’ nakon pada Wall Streeta) putuje iz svog doma u New Yorku u veteranske kampove u Key Westu s nadom da će pronaći rođaka za kojeg vjeruje da je može spasiti od trenutne nevolje. Na svom putu stječe neočekivanog saveznika…

Tijekom gotovo, pa apokaliptičnog blagdanskog vikenda putevi triju žena neočekivano se isprepliću… Voda i vjetar nose sve pred sobom, pa i ljude… Onima koji prežive nadiru samo pitanja zašto su oni pošteđeni kad mnogi njihovi voljeni nisu…

Obožavam spisateljski stil Chanel Cleeton. Ova knjiga ima sve što bi jedan čitatelj mogao poželjeti; tri nevjerojatne ljubavne priče, dramu koja te tjera da mahnito okrećeš stranice, detaljima bogatu povijesnu kulisu, atmosferične opise, napetost i smirenost…

O autorici

Chanel Cleeton autorica je nekoliko knjiga, a najznačajniji uspjeh postigla je romanom Dogodine u Havani koji je Reese Witherspoon odabrala za svoj knjiški klub. Odrastala je u Floridi slušajući priče o egzodusu svojih predaka tijekom Kubanske revolucije. 

Citati

“Zavidim muškarcima na slobodi da sami odaberu svoje supruge. Grabe nas kao da smo voće na tržnici, a od nas se očekuje da pokorno šutimo.”

“Zašto neki pate, a drugi su toga pošteđeni?”

“Zašto se muškarce koji osvajaju žene hvali, a kad žena odluči krenuti u lov, nju se proglasi previše agresivnom, previše pohlepnom? Ambicija nije ograničena spolom. Kao ni ljubav prema lovu.”

“Na svijetu ima već dovoljno nevolja, nema potrebe tragati za novima.”

Preporuka svima koji uživaju u toplim ljudskim pričama koje su prožete tragedijom i ojačane ljubavlju.

Link za kupnju: https://znanje.hr/product/zadnji-vlak-za-key-west/423522

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s